Česká televize ovlivňuje volby a ničí demokracii. Zatímco sedmička vybraných debatuje, na síti to lítá

14.9. 2021Zuzana Majerová1773x

Česká televize od pondělního večera vysílá předvolební debaty lídrů kandidátek z jednotlivých krajských měst. Výběr hostů však udělala po svém, a podle některých tím ohrožuje regulérnost voleb. Do debaty totiž připustila pouze sedm stran a koalic a minimálně jeden další subjekt se cítí diskriminován.

„Co mají společného Trikolóra, ČSSD, Přísaha a KSČM? Jejich volební preference oscilují okolo pěti procent. V některých průzkumech jsou nad pětiprocentní hranicí, v některých pod. Za této situace neexistuje jediný důvod, proč by tři z těchto politických stran měly být do předvolebních debat veřejnoprávní televize zvány a jedna jediná ne,“ rekapituluje mediální odborník Petr Štěpánek.

Ten působí v hnutí Trikolóra (to kandiduje ve společné kandidátce Trikolóra Svobodní Soukromníci), ale současně je jako několikanásobný mediální radní expertem na veřejnoprávní média.

„Česká televize pozve do příslušné debaty lídry kandidujících subjektů uvedené na příslušné kandidátce v rámci příslušného kraje, které se umístily v celostátním reprezentativním sociologickém průzkumu volebního potenciálu realizovaného na přelomu srpna a září roku 2021 na prvním až sedmém místě,“ objasnila televize formálně.

CELÁ PRAVIDLA ZDE.

Aby to ale bylo ještě složitější, klíčem není pouze tento sociologický průzkum potenciálu, ale také „váha kandidujícího subjektu v hlavních orgánech zastupitelské demokracie“ a zohledňuje se též tradice politické strany, velikost členské základny, významnost zastoupení některé z parlamentních komor nebo „dlouhodobě relevantní podpora“.

Štěpánek nechápe, jak je možné, že právě formace Trikolóra Svobodní Soukromníci byla jako jediná z kandidátů zhruba stejné úrovně odsunuta, a to na základě výše popsaného složitého klíče.

Dodejme, že Česká televize uvedla, že pokud by z jejich klíče vyšel sedmý a osmý subjekt na stejné úrovni, pozvala by je oba, takže organizačně a technicky je ČT připravena na osm hostů, ale zkrátka se jí osmého pozvat nechtělo.

„Pokud Česká televize svévolně volební formaci Trikolóra Svobodní Soukromníci do volebních debat nepouští, a to pouze na základě svého pochybného interního průzkumu, nelze to hodnotit jinak než jako hrubé narušení volné politické soutěže, jež ohrožuje regulérnost nadcházejících voleb,“ domnívá se mediální expert Štěpánek.

Stejný názor vyjádřil i senátor Michael Canov, který navíc dodal, že v omezení počtu diskutujících spatřuje porušení zákona. Ten jí totiž přikazuje vyváženost a objektivitu. Senátor se také pozastavil nad tím, že hned dva subjekty, které nebyly pozvány (TSS a Zelení), měly ve zmíněném sociologickém šetření potenciál převyšující pět procent, a tedy šanci postoupit do Poslanecké sněmovny. Přesto byly opomenuty.

Senátoru Canovovi by to mohlo být jedno, nikam nekandiduje a jeho hnutí STAN (respektive Starostové pro Liberecký kraj) má jistotu pozvání ve všech krajích. Přesto se postavil proti tomuto rozhodnutí, které je podle něj naprostým výsměchem politickému fair play i zákonu, korunovaným tím, že zástupci opomenutých stran budou milostivě pozváni do přehlídky politického suterénu zvané „Politické spektrum“.

Petr Štěpánek se navíc domnívá, že je to od České televize záměr, neboť dlouhodobě vystupuje jako politický spojenec některých subjektů, což se projevuje jejich nadreprezentací ve vysílání.

„Veřejnoprávní televize opět předvádí a dokazuje (pokolikáté už?), že není nestranná, že není vyvážená, že není objektivní a že není pluralitní, z čehož logicky plyne, že její konání je v rozporu s povinnostmi a pravidly, jež jí předepisuje zákon,“ konstatuje Štěpánek a vybízí ke konání Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

Článek vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.