Fischer, Láska a spol chtějí bojkot olympiádě v Číně. Senát se mění v Ústřední výbor KSČ

Senátní zahraniční výbor připravuje rezoluci, kterou chce vyzvat k neúčasti českých sportovců na blížících se olympijských hrách v Číně, které se mají konat již v příštím roce. Návrh senátora a předsedy výboru Pavla Fischera však některé politiky zvedl ze židle, jiní si raději chtěli vzít čas na rozmyšlenou. Lidovecký senátor Patrik Kunčar proto požádal o přerušení projednávání bodu až na 2. června. Senátní plénum by se pak tímto usnesením mělo zabývat o týden později.

„Ideály olympismu, které jsou velmi vznešené, jsou potřísněny některými velmi špatnými zkušenostmi z historie. Olympiáda se konala v Německu v předvečer druhé světové války. Olympiáda se konala v Soči v Ruské federaci právě ve chvíli, kdy Rusko začalo s vojenskou operací na okupaci Krymu,“ vysvětloval důvody, proč chce předložil svůj návrh, senátor Pavel Fischer.

Podle senátora Václava Lásky by bylo správné, kdyby se České republika olympiády v Číně buď vůbec nezúčastnila, nebo jen vyslala sportovce, ovšem bez jakékoliv politické reprezentace. „Přidělení olympiády Číně je hrubá, nepochopitelná chyba,“ myslí si Láska. 

Proti této iniciativě se však postavili někteří poslanci. Jasný postoj zaujala předsedkyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. „Senát coby horní komora českého Parlamentu se evidentně mění v Ústřední výbor KSČ, který si osobuje právo zakazovat našim sportovcům účast na olympijských hrách. Sport má lidi, národy i státy spojovat, ne vytvářet další politické bariéry. Je to navíc projev absolutního pohrdání úsilím všech našich sportovců,“ uvedla poslankyně Majerová s tím, že se takovými prohlášeními vracíme do roku 1984. „Orwell by měl radost,“ dodala Majerová. 

 „Vytáčí mě přístup sportovních organizací, které nám říkají netahejte nám politiku do sportu,“ prohlásil senátor Václav Láska. „Jsou tu i vyšší principy. Přístup, dát někomu olympijské hry a zlepší se tam lidská práva, selhal,“ reagoval senátor Láska.

Článek vyšel na Parlamentních listech ZDE.

Jsem Zuzana Majerová Zahradníková a od 2017 jsem poslankyně PSP ČR za Olomoucký kraj. S Václavem Klausem mladším jsem v roce 2019 založila politické hnutí občanů TRIKOLÓRA a po rezignaci Václava Klause mladšího dne 23. 3. 2021 jsem se stala předsedkyní hnutí TRIKOLÓRA. Pro volby 2021 jsme se spojili se Svobodnými a Soukromníky a vytvořili jsme volební formaci TRIKOLORA SVOBODNÍ SOUKROMNÍCI. Bráníme normální svět, svobodu, děti, zdraví a vaši peněženku.

Bráníme
normální svět, svobodu, děti, zdraví a vaši peněženku

Přidejte se: CHCI BÝT SOUČÁSTÍ
Podpořte nás: CHCI PŘISPĚT DAR

Komentáře