Euro ne! Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

3.8. 2021Zuzana Majerová921x

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý život jsem dřel jako mezek a nakonec by mě očesali! I takové názory zazněly u petičního stánku na podporu české koruny. „Tour na podporu české koruny“ pořádají společně Svobodní, Trikolora a Soukromníci. Akce se tentokrát konala v Jindřichově Hradci. „Za čtyři a půl hodiny se nám podepsalo 320 lidí,“ prozradil předseda Svobodných Libor Vondráček.

Celkem už organizátoři akce získali téměř devět tisíc podpisů. „Myslíme si, že je to hodně důležité, abychom si zachovali českou korunu. Je to jakýsi symbol suverenity státu, což je ten politický rozměr. Z těch ekonomických rozměrů – nemusíme ručit za dluhy státu v eurozóně a také ta naše měna může fungovat jako polštář, když máme ekonomické problémy, což dost možná po těchto divokých letech mít budeme,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda strany Svobodných Libor Vondráček.

Dodal, že přijetí eura by u nás určitě znamenalo skokové zdražení řady věcí.

„Zvlášť v té době, o které se teď bavíme, po těch dvou letech, kdy máme ohromné dluhy, a poté, co možná bude ta další vláda ještě dál zvyšovat daně, tak při zvyšování daní a současném přijetí eura by to pro hodně lidí znamenalo, že by si nemohli dovolit věci, na které jsou nyní zvyklí. A to opravdu ve znatelné míře,“ vysvětlil Vondráček, kterého na jindřichohradecké akci podpořila i jeho přítelkyně.

Jak předseda Svobodných dále prozradil, že úspěšní byli i předchozí den v Bechyni, kde za čtyři hodiny podepsalo petici více než tři stovky lidí. „Lidi na to reagují mimořádně dobře a opravdu je znát, že naše společnost si nepřeje přijít o naši měnu. Málokdo nám řekl, že by si přál platit eurem. To jsou opravdu jednotky lidí, které při těchto akcích potkáme,“ uvedl Vondráček.

Lezou EU do zadku. Dřel jsem jako mezek a nakonec by mě očesali…

Ani během naší přítomnosti u petičního stánku jsme nezažili od kolemjdoucích žádnou negativní reakci. Lidí bylo v ulicích opravdu hodně, neboť se v Jindřichově Hradci právě konala pouť. A mnozí měli k euru a české koruně rozhodně co říci.

„Měl jsem příbuzný v Německu a říkali mi, že jakmile se zavedlo euro, tak to šlo jedna ku jedné. Prodělávali na tom kalhoty. To prý bylo nestydaté zdražení. A navíc, co si budeme povídat, tady si z nás udělali politici kolonii EU, lezou jim do zadku. To už mě nebaví. A ještě navíc mít jejich euro a platit ty dluhy za státy z jižní Evropy? Tak to ať si EU s celou tou ‚Makrelou‘ užije sama,“ konstatoval velmi rázně Jaroslav Novák z Jindřichova Hradce, který se k petičnímu stánku dostavil v tričku s obrázkem, který jasně ukazoval, do jakých míst by měli politici jít.

„To by bylo špatné, kdybychom přišli o českou korunu. Česká koruna má velikou hodnotu, a kdyby ti nahoře se více snažili, tak máme lepší kurz koruny než euro,“ míní Zdeněk Kovář a prozradil, čeho se na případném přijetí eura nejvíce obává. „Kdybychom měli euro, tak by to bylo špatné. Já celý život dřel jako mezek a oni by udělali takový kurz, že by mě očesali.“

Proč by nechtěla přijít o českou korunu, prozradila i Petra Bendová. „Mně přijde, že to svým způsobem nějak odlišuje ten stát od těch ostatních. Vím, že jsme v EU, proti tomu nejsem. Ale každý ten stát je individuální, a proto si myslím, že by bylo lepší zachovat naši měnu,“ uvedla.

Ceny nahoru, výplaty dolů… Budeme platit dluhy i cizích států?

„Jsem Češka jak poleno, takže si myslím, že bychom měli mít svoji měnu. Určitě!“ nezaváhala ani Hana Grausamová a pokračovala. „Dostat euro by pro nás asi nebylo moc dobrý. Příkladem je třeba Itálie. Dceru mám v Německu, také to tam není s tou měnou asi úplně valné. Myslím si, že by u nás šly ceny nahoru a výplaty dolů. Asi by to pro nás nebylo moc přínosné.“

„Je to v českém národním zájmu. Přece jenom to zajišťuje určitou míru suverenity tohoto státečku,“ přišel k petičnímu stánku i Tomeš Vytiska a dodal. „Obávám se, že přijetí eura by pro nás znamenalo to, že se jednak podřídíme úplně EU a jednak budeme bohužel platit dluhy i cizích států.“

Článek vyšel na portálu Parlamentní listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.