Stanovisko Trikolory ke schválení tzv. konsolidačního balíčku

16.10. 2023Zuzana Majerová69x

Vládní koalice svými hlasy prosadila v poslanecké sněmovně tzv. konsolidační balíček. Ten má podle premiéra a ministra financí být nezbytný „pro udržení deficitu veřejných financí pod kontrolou“.

Trikolora připomíná, že plánovaný schodek státního rozpočtu na příští rok je podle vládního návrhu obludných 252 miliard korun. Už to usvědčuje vládu a celou pětikoaliční politickou reprezentaci ze lži a z toho, že tento tzv. konsolidační nebo ozdravný balíček ničím, zač je vydáván, není.

Vláda nenašla ani náznak odvahy ke krokům, jež by znamenaly razantní snižování vládní spotřeby a které lze učinit pouze plošnými škrty ve všech rozpočtových kapitolách. To je však ve chvíli, kdy vládu tvoří pět politických subjektů, prakticky nemožné. Kabinet namísto toho chaoticky snižuje výdaje v některých resortech, jako je zdravotnictví nebo práce a sociální věci. Počtu státních úředníků a ministerských náměstků, platů politiků a soudců, sanování následků Green Dealu, výdajů na politické neziskovky či inkluzi ve školách se tento „ozdravný“ balíček dotýká buď jen okrajově nebo vůbec.

V rozporu se svými předvolebními sliby se kabinet neostýchal zakomponovat do schválených opatření významné zvýšení daní, zejména nepřímých. Výsledkem bude další tlak na peněženky občanů, už tak dost vyčerpané růstem cen, zejména energií a potravin. Firmám zase zbude méně prostředků jak na platy zaměstnanců, tak na inovace nezbytné k udržení konkurenceschopnosti. Zvyšování nepřímých daní má výrazně proinflační důsledky, jak potvrzuje ve svém stanovisku i Česká národní banka. Hrozí zastavení nebo výrazné zpomalení poklesu stále ještě velmi vysoké míry inflace, ne-li její opětovný nárůst.

Trikolora proto znovu opakuje. Vláda Petra Fialy je v ekonomických otázkách naprosto nekompetentní. Zjevně si vůbec neuvědomuje rozsah problému, který sice částečně zdědila, ale zároveň k němu obřími rozpočtovými deficity dále vydatně přispívá. Rozvrat veřejných financí v České republice je smutnou realitou a skutečnost, že další země EU jsou na tom ještě hůře, by nikoho neměla uklidňovat. Schválený konsolidační balíček svědčí o tom, že vládu stav veřejných financí znepokojuje jen minimálně a nemá potřebu ani schopnost se jím opravdu vážně zabývat. Občanům České republiky by nejvíce prospěla, kdyby uznala, že řešení finančních problémů státu je nad její síly, a rezignovala.

Trikolora, 16. 10. 2023

Jsem Zuzana Majerová. Byla jsem od roku 2017 do 2021 poslankyně PSP ČR za Olomoucký kraj. S Václavem Klausem mladším jsem v roce 2019 založila politické hnutí občanů TRIKOLORA a po rezignaci Václava Klause mladšího dne 23. 3. 2021 jsem se stala předsedkyní TRIKOLORA. 29. ledna 2022 jsem obhájila post předsedkyně a vedu TRIKOLORU do dalších voleb.
Bráníme právní stát a občanské svobody.
Komentáře