Cenzura vede k totalitě. Nekonečná hanba. Vláda okrádá střední třídu

27.3. 2022Zuzana Majerová666x

„Vláda žádné své peníze nemá, a tak chudým rozdává peníze střední třídy. Výsledkem nemůže být nic jiného, než že chudí nezbohatnou, ale střední třída zchudne,“ je přesvědčena Zuzana Majerová Zahradníková, předsedkyně Trikolóry, podle které je tragédií naší země, že se u nás vždy najdou snaživci, kteří jsou papežštější než papež. „Kde vláda bere právo osobovat si pravomoc rozhodovat, co pravda je a co není? Má snad patent na pravdu? Má ho snad sebestředný předseda vlády? Či zpovykaní ministři?“ kritizuje návrat cenzury Majerová.

Nejdříve se zdražily energie, pak pohonné hmoty a teď ekonomové očekávají v důsledku války na Ukrajině až skokový nárůst cen potravin. Je podle vás možné tomuto zdražováním nějak čelit, nebo nám nezbývá nic jiného než si utáhnout opasky?

Je možné snížit spotřební daň u pohonných hmot. Máme ji vyšší, než je Bruselem předepsaná nejnižší možná. Můžeme vystoupit z evropského energetického trhu, kdy náš ČEZ vyrábí levnou energii, ale my si ji pak draze v Lipsku na energetické burze kupujeme zpátky. Také ruský plyn lze nakupovat přímo, a ne přes „Evropu“. Ostatně Orbán to tak dělá. Ono to není zase tak složité, ale musí se chtít! Fialova bruselská vláda ale nechce.

Ministr financí Zbyněk Stanjura oznámil, že vláda chystá cílenou pomoc nejvíce zasaženým skupinám obyvatel, nikoliv plošná opatření v podobě snižování daní. Ministr argumentuje tím, že bohatí nepotřebují pomoc státu. Je to podle vás správná cesta?

Ta tzv. cílená pomoc není nic jiného než rozdávání milodarů a žebračenek. Rozhodně to není systémové řešení. Vláda žádné své peníze nemá, a tak chudým rozdává peníze střední třídy. Výsledkem nemůže být nic jiného, než že chudí nezbohatnou, ale střední třída zchudne.

Naopak Piráti přišli s nápadem, že by každé domácnosti stát přispěl speciální sociální dávkou ve výši 800 korun na zvládání současného zdražování. Co si o tom myslíte?

Že to je ještě větší pitomost.

V posledních dnech se hodně mluví také o boji s dezinformacemi. Dokonce Evropský parlament přijal rezoluci, která mimo jiné vyzývá Evropskou komisi ke zřízení speciálního úřadu. Proč je podle vás tak důležité teď bojovat proti dezinformacím? Je důvodem Rusko a jeho snaha infiltrovat proruské názory mezi obyvatele EU?

Skutečně demokratické režimy s žádnými dezinformacemi nebojují. Je to komické, že na jedné straně kritizujeme Rusko, jakou tam Putin provádí cenzuru, a zároveň doma provozujeme to samé. Právě proto Trikolóra před pár dny vládu vyzvala, aby dodržovala naši ústavu. Kousek vám odcituju: „Vládo! Obviňujeme Tě, že zcela flagrantním a naprosto neomluvitelným způsobem porušuješ Ústavu České republiky. Je to sice otřepaná fráze, ale její platnost je neochvějná: Svoboda slova buď je, anebo není. V České republice roku 2022 není. Tvým přičiněním. Z logiky věci proto plyne jediné: Otočila jsi směřování naší země zpátky do totality. Pošlapáním svobody slova to totiž obvykle začíná a ztrátou svobody jako takové končí. Přesně tak to chodí v totalitních zemích.“

Proslýchá se, že také na Ministerstvu spravedlnosti vzniká návrh legislativy, která by měla dát vládě do ruky nástroje, jak bojovat s dezinformacemi. Pokud byste byla ve Sněmovně, podpořila byste takový zákon?

V žádném případě. Společenské škody vládního protiústavního postupu jsou daleko větší než jakákoli skutečná či domnělá lež kteréhokoli z webů, které vláda umlčela. Navíc je tu otázka, kde vláda bere právo osobovat si pravomoc rozhodovat, co pravda je a co není? Má snad patent na pravdu? Má ho snad sebestředný předseda vlády? Či zpovykaní ministři? Nebo vládní poslanci, kteří obhajobou neobhajitelného bez mrknutí oka porušují svůj poslanecký slib, kterým se zavázali dodržovat ústavu a ostatní zákony České republiky? Nebo demagogové z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, jež společnosti škodí při Ministerstvu vnitra ČR? Či snad profesionální manipulátoři, které za peníze daňových poplatníků vláda angažuje do „boje s dezinformacemi“, což ve skutečnosti není nic jiného než zoufalý pokus umlčet názorové oponenty?

Často mluvíte o tom, že dnes dochází k cenzuře nepohodlných názorů, např. i ze strany sociálních sítí. Máte s tím nějakou konkrétní zkušenost?

Existuje něco, čemu se říká „shadow banning“. Na Wikipedii píšou, že je to „praktika blokování nebo částečného blokování uživatele nebo jeho obsahu z některých oblastí on-line komunity takovým způsobem, že pro uživatele nebude snadno patrné, že byly zakázány“. Prostě se nastaví takové algoritmy, které omezí dosah toho, co publikujete. To, co napíšete, nezmizí úplně, ale dostane se to k mnohem menšímu počtu lidí. Mám s tím osobní zkušenost již přes půl roku.

Kvůli válce na Ukrajině a uvaleným ekonomickým sankcím na Rusko začínají mít problémy i české firmy, nejen ty, které na ruském trhu obchodovaly, ale i ty, které neměly doposud s Ruskem v podstatě nic společného. Máte i vy stejné informace? Co s tím?

Tragédií České republiky je, že se tu vždy najdou snaživci, kteří jsou papežštější než papež. Momentálně usilují o to být úplně ze všech nejvíc protiruští. Jen aby vypadali, jak jsou zásadoví, škodí i vlastním lidem. Aktuálně to můžeme pozorovat v aktivitách Fialovy vlády. Co se s tím dá dělat? Vlastně je to v celé té složitosti docela jednoduché. Vyměnit vládu.

Jak se zdá, vojenská invaze Ruska na Ukrajinu začíná ovlivňovat také kulturu. Pořadatelé včetně některých měst ruší koncerty Jaromíra Nohavici, protože se dostatečně hlasitě nezřekl medaile od Putina, opera Národního divadla vyřadila inscenaci P. I. Čajkovského. O čem to podle vás svědčí?

Svědčí to o jediném. Fialova vláda se vydala nebezpečným směrem. Zpátky do totality. Tohle jsou totiž přesně totalitní praktiky. Charakteristické je i to, že to současní mocipáni dělají úplně stejně jako jejich komunističtí předchůdci za minulého režimu. Nikdo žádné nařízení sice nevydal, ale režimní poskokové iniciativně ruší Čajkovského i Nohavicu. Je to nekonečná hanba a pokrytectví.

Čím dál častěji se také objevují obavy lidí se v dnešní době přihlásit k jakékoliv oblibě toho, co je „ruské“, aby si nevysloužili nálepku buď Putinova podporovatele, nebo nepřítele Ukrajiny. Nejsou přece jen tyto obavy přehnané?

Ne, nejsou přehnané. Však si přečtěte, co někteří lidé „postují“ na sociálních sítích. Jakou nenávist k vlastním spoluobčanům ventilují. To vše jen proto, že věci vidí jinak. Přepadne vás z toho nekonečný smutek.

Asi nikdo nezpochybňuje fakt, že válečným běžencům z Ukrajiny je třeba zajistit humanitární pomoc. Ale každá pomoc musí mít své hranice. Umíte si je představit? A dokážeme si vůbec něco takového v současné době připustit?

Pomáhat válečným uprchlíkům je naší morální povinností, ale zdaleka ne všichni příchozí z Ukrajiny jsou váleční uprchlíci. Jsou mezi nimi také lidé, kteří jen využili příležitost k ekonomické emigraci. Je společensky nebezpečné, když v myslích našich občanů začnou oprávněně hlodat pochybnosti, že česká vláda toho pro cizí dělá víc než pro vlastní občany. Ostatně už se to děje. V České republice má vládnout česká vláda. Ne bruselská. Ne ukrajinská.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.