Já na ekonomické sankce nevěřím

11.3. 2022Zuzana Majerová1082x

„Válka je zlo, neštěstí, tragédie, utrpení, smrt, slzy. Nikdo normální válku nepodporuje ani nechce,“ ohrazuje se Zuzana Majerová Zahradníková, předsedkyně Trikolory, proti snahám nálepkovat její stranu proruskou orientací. „Devadesát procent těch, které takto označují a hloupě nálepkují, vůbec nejsou proruští, nýbrž protiunijní,“ tvrdí Majerová, která nevěří na ekonomické sankce proti Rusku. „Nadělají více škody než užitku. Nepoškozují totiž pouze sankcionovaného, ale i toho, kdo sankcionuje,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Na konci ledna jste obhájila pozici předsedkyně Trikolory. Jak se od té doby daří vaší straně? Na sněmu jste hodně mluvila o konsolidaci, podařilo se ji dosáhnout?

Na lednovém celorepublikovém sněmu jsme zvolili nové vedení, změnili stanovy, zkrátili si jméno, už jsme jen a pouze Trikolora, z hnutí jsme se přeměnili na stranu a sami sebe definujeme jako stranu pravicovou, konzervativní, národní a euroskeptickou. Je nás teď trochu míň, ale jsme názorově kompaktní. Noví členové zase přicházejí, což mě samozřejmě těší.

Do životů nás všech před několika týdny vstoupila válka na Ukrajině. Jaký je postoj Trikolory k ruské invazi?

Jaký může být postoj každého normálního člověka k válce? Válka je zlo, neštěstí, tragédie, utrpení, smrt, slzy. Nikdo normální válku nepodporuje ani nechce. A už vůbec nic neomlouvá útoky na civilní obyvatelstvo. Jediné, v čem se Trikolora trochu liší, je, že ani sobě, ani druhým nenalháváme, že ukrajinsko-ruský konflikt začal 24. února letošního roku a že se předtím nic nestalo. Stalo. A k eskalaci v posledních osmi letech přispěly nejen obě strany, ale také Evropská unie a Spojené státy.

Jak by se podle vás měl zachovat Západ? Je správně, že NATO nehodlá udělat nic proto, aby nedalo Rusku záminku k rozšíření válečného konfliktu?

Snad to žádný z jestřábů neprosadí. To by neskončilo dobře. S nadějí sleduji prostředníky, kteří se válčící strany snaží přimět k diplomatickému řešení, ať už je to izraelský premiér Naftali Bennett či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Budou podle vás dosavadní ekonomické sankce dostatečné k tomu, aby odradily Vladimíra Putina od okupace Ukrajiny?

Já na ekonomické sankce nevěřím. Nadělají více škody než užitku. Nepoškozují totiž pouze sankcionovaného, ale i toho, kdo sankcionuje. A úplně nejvíce dopadají na obyčejné lidi. A opět na obou, respektive na všech stranách.

Globální vzpoura proti Rusku je dnes tak mohutná, že ať už dopadne konflikt jakkoliv, do značné míry to překreslí obchodní, ale také geopolitickou situaci ve světě. Co nás podle vašeho odhadu čeká?

Nic dobrého. A nejvíce to bohužel odnese střední a nižší třída společnosti. Ekonomický pokles, snižování životní úrovně, zpřetrhání ekonomických a dodavatelských vazeb a vztahů, nedostatek zboží, zvyšování cen prakticky všeho v důsledku děsivě rostoucích cen energií a pohonných hmot.

Zeptám se velmi přímočaře. Některé zlé jazyky občas vyčítají Trikoloře její proruskou orientaci. Proč tomu podle vás tak je? A je na tom něco pravdy?

Slovo proruský používají především propagandisté, manipulátoři a hlupáci. Devadesát procent těch, které takto označují a hloupě nálepkují, vůbec nejsou proruští, nýbrž protiunijní.

Nicméně senátor Václav Láska obvinil vaše voliče z toho, že jsou největšími šiřiteli lží o válce na Ukrajině. Co si o tomto výroku myslíte? Co ho podle vás vedlo k takovému konstatování?

Je to smutné a zároveň legrační, když lhář a manipulátor Láska kohokoli obviňuje, že je šiřitelem lží. Za víc slov mi ten člověk opravdu už nestojí.

Velké vrásky na čele teď dělá většině lidí skokové zdražení pohonných hmot. Podle vlády máme omezit spotřebu paliv, protože jejich nakupováním pomáháme Putinovi financovat válku. Co si o tomto apelu myslíte?

Jsou to nestoudní pokrytci. Však už jsme to s Trikolorou karikovali, že vláda chce, abychom si natáhli svetry a jezdili na kole. Že se lidé mají omezovat nebo že musí akceptovat vysoké ceny pohonných hmot, nejvíce křičí politici a ti, kteří sami mají několikanásobně vyšší platy než běžní lidé a ráno přemýšlí, kterým ze svých aut pojedou… Vůbec nevnímají, že mnozí lidé už dávno nemají z čeho ušetřit.

Vláda nechce snižovat daně na pohonné hmoty, přestože daně tvoří asi polovinu ceny benzínu či nafty. Takže jestli pohonné hmoty zdražily řekněme o 10 korun, pětikoruna z toho jde do státní kasy. Není to trochu nefér vůči občanům?

Samozřejmě, že je. Když budu opravdu jízlivá, odpovím, že lidé mají konečně tu ZMĚNU, kterou si zvolili. Problém je, že Fialu a spol. do vlády poslalo nejmenší procento voličů, které kdy stanovilo vítěze voleb. Ve skutečnosti je to menšina našich občanů. Způsob jejího vládnutí ale dopadá na všechny.

Na druhou stranu ministr financí Zbyněk Stanjura argumentuje tím, že je třeba mít ohled také na státní rozpočet, který byl zdecimovaný vládou Andreje Babiše. Co vy na to?

Strany bruselská pětky, které momentálně vládnou, Babišovi úspěšně pomáhaly decimovat rozpočet minimálně poslední dva covidové roky. Na prvním místě je potřeba mít ohled na lidi. Je to čiré bláznovství, že Putinovi zasadíme úder tím, že sankcemi přivedeme do chudoby vlastní obyvatelstvo. Zatímco země kolem, například Německo, bude jako vždy vesele obchodovat dál…

Nezpůsobili jsme si tak trochu energetickou krizi sami tím, že se Evropská unie vydala příliš ekologickou cestou? Přežije podle vás evropský Green Deal válku na Ukrajině?

Ano, způsobujeme si to sami, protože dovolujeme, aby v Bruselu vládli regulérní blázni. Kéž by Green Deal nepřežil, ale vyprávějte to bláznům.

Velký spor se vede o tom, co by se stalo, kdyby Rusko úplně přestalo dodávat do Evropy plyn. Když nepůjdeme cestou obnovitelných zdrojů, máme vůbec ještě nějakou jinou alternativu?

Aby Rusko přestalo dodávat plyn, není ani v našem, ani v ruském zájmu. Politika by se měla řídit zdravým rozumem, ne ideologickou zaslepeností. A vždy by nám mělo jít především o naše lidi. Na což naše bruselská vláda od samého začátku zapomíná.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.