O papalášství na VIP tribuně: Když skončil Prymula, měl by odejít i Hnilička

23.2. 2021Zuzana Majerová923x

Když na VIP tribuně v pražském Edenu epidemiolog Roman Prymula, šéf ČT Petr Dvořák, tenistka Petra Kvitová, Zemanův kancléř Vratislav Mynář s manželkou Alex sledovali utkání Slavie s anglickým Leicesterem, poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (48, Trikolóra) končila dlouhý den ve Sněmovně. Mylně byla označena jako jedna z návštěvnic, sedící po boku Alexandra Vondry (ODS). Ona sama přitom nemá pro papalášské chování a nadřazování žádné pochopení.  

Čtvrteční zápas Evropské ligy mezi Slavií a anglickým Leicesterem navštívil i Roman Prymula, který prosazuje tvrdý lockdown. Jak vnímáte jeho přítomnost v publiku? Prymula se hájil tím, že návštěva zápasu byla legální a on měl jen dvě hodiny starý negativní test na covid.

„Víte, prostému lidu kážou vodu a sami plnými hlty lemtají víno. Za víc slov tahle jejich papalášská nadřazenost a mocenská zvůle nestojí. George Orwell to ve Farmě zvířat popsal už dávno. Všichni jsme si rovni, ale někteří si jsou rovnější.“

Premiér Andrej Babiš s Romanem Prymulou kvůli jeho účasti na zápase ukončil spolupráci. Je to adekvátní? Přece jen Prymula měl dosud velký vliv na řešení koronavirové krize v Česku a je považovaný za odborníka.

„No, nevím. Pokud tím myslíte, že je to přeborník na vyskytování se na místech, kde by opravdu být neměl, pak to tedy opravdu odborník je. Spíš očekávám, jak se nyní zachová prezident Zeman. Už si to vyzkoušel s panem Rychetským. Mohla by to být taková nová hezká tradice. Odebírání navržených, leč dosud neudělených medailí.“

Zmíněný zápas kromě Romana Prymuly navštívily i další známé osobnosti. Kromě tenistky Petry Kvitové na tribuně seděl například Vratislav Mynář s manželkou, nyní již bývalý zástupce hlavní hygieničky Jan Marounek nebo poslanci Alexandr Vondra a Jan Skopeček. Jak vnímáte jejich přítomnost na zápase?

„Petra Kvitová je ta úplně poslední, kdo by mi na tribuně vadil. Vlastně by mi tam nevadili ani ti další, pokud by ale stejná pravidla platila pro nás ostatní, pro celou veřejnost, a ne jen pro pár vyvolených.“

Roman Prymula jako Babišův poradce skončil i přes to, že zřejmě porušil pouze zákaz vycházení po deváté hodině z jiných než nezbytných důvodů. Další Babišův spolupracovník Milan Hnilička ale zůstal v čele Národní sportovní agentury i přes svou účast na oslavě podnikatele Petra Bendy. Měl podle vás kromě poslaneckého mandátu složit i svou funkci v NSA?

„Zdaleka nejlepším řešením by bylo, kdyby z téhle babišovsko-hamáčkovské vládní garnitury svoje funkce složili úplně všichni, včetně Milana Hniličky. Škod už napáchali víc než dost.“

Čtvrteční zápas Slavie s Leicesterem byl podle Jaroslava Tvrdíka součástí pilotního projektu, který má ukázat cestu pro rozvolňování přísných opatření a povolení kulturních akcí za přísných hygienických podmínek. Je podle vás testování návštěvníků kulturních a sportovních akcí cestou ven z krize?

„Cokoli, co nás aspoň trochu přiblíží světlu na konci tunelu a normálnímu fungování světa, je ku prospěchu věci, byť obecně pokládám “náš způsob testování” (při 30 až 50% falešné pozitivity) za přinejmenším podezřelý. A nejrůznější existenční a psychická příkoří, kterým jsou naši lidé dennodenně vystavováni, jsou minimálně stejně nebezpečná jako samotný virus.“

Kromě stadionů, divadel a kin zůstávají zavřené i školy. Podle optimistických prognóz by se děti do lavic mohly začít vracet už v březnu, myslíte, že je to reálné? Denní přírůstky nakažených v únoru neklesají, otevření škol v září loňského roku navíc podle některých hlasů bylo jedním z důvodů zhoršení koronavirové situace v Česku.

„Osobně dlouhodobě říkám, že děti patří do škol a lidé do práce. A v Listině základních práv a svobod, článku 33 se jasně říká, že každý má právo na vzdělání. A školní docházka POVINNÁ je. V žádné jiné zemi nelikvidují zavřením škol budoucnost vlastních dětí tak sveřepě jako u nás. Představa, že smrti se nejlépe ubráníme tím, že úplně zastavíme život, je naprosto zcestná. Princip kolektivní viny jsme už tu měli za komunistů. Bohužel se do té doby nebezpečně rychle vracíme!“

Za jakých podmínek by se měly děti začít vracet do lavic? Souhlasíte s variantou, která počítá s povinným testováním žáků, kdy by v případě odmítnutí testů žák měl pokračovat v distanční výuce?

„Jako máma, i jako bývalá učitelka jsem odpůrce povinného testování dětí. Ostatně už zase vidíme, jak si z toho někdo opět chce udělat velmi výnosný kšeft.“

Jak hodnotíte zvládnutí a průběh distanční výuky v Česku? Nezakládá se tím na „nevzdělanou“ generaci? Není výjimkou, že se v některých rodinách několik dětí dělí o jeden počítač, v sociálně slabších rodinách je navíc počítač často mimo finanční možnosti rodičů.

„Jsem původní profesí učitelka, a proto smekám před nasazením mnoha svých kolegů a kolegyň. Ale distanční výuka v žádném případě nemůže nahradit výuku klasickou. Škody, které pácháme na vlastních dětech, a na těch ze sociálně slabších rodin obzvláště, jsou nevratné. Už toho opravdu bylo dost. Je na čase s tím skončit a vrátit děti do škol.“

Byl by podle vás cestou ven ze současné situace nejtvrdší lockdown například po dobu 14 dní, po kterém by mohlo přijít výraznější uvolňování?

„Albert Einstein kdysi řekl, že opakování stejných chyb v očekávání jiných výsledků je šílenství. Tihle šílenci, kteří tu momentálně vládnou, by snad už raději neměli dělat nic. Zatím zkazili, na co sáhli. A plošný lockdown se nikde na světě neosvědčil, protože jednoduše nefunguje. Nepomáhá rizikovým a likviduje zdravé.“ 

Jak podle vás vláda zvládá řešit současnou krizi? Velké kritice čelí například kvůli distribuci vakcín.

„Kdyby Babiš svoje firmy řídil, jako řídí Českou republiku, dávno by celý Agrofert zkrachoval. Konglomerát jeho firem ale prosperuje, dokonce i v téhle době, a zvláště pak ty, které podnikají ve zdravotnictví. Kdesi jsem četla, že pan premiér aktuálně zbohatl asi o 20 miliard. Premiér má vládnout ku prospěchu občanů své země, nikoli ve prospěch svých firem dočasně zaparkovaných ve svěřenských fondech.“

Opozice si naopak ze strany vlády vysloužila velkou kritiku kvůli odmítnutí prodloužení nouzového stavu ve čtvrtek 11. února. Například Andrej Babiš ještě před samotným hlasováním řekl, že kdo nepodpoří prodloužení nouzového stavu, je zodpovědný za mrtvé. Vy jste, stejně jako ostatní opoziční poslanci, hlasovala proti prodloužení nouzového stavu. Jak kritiku členů vlády vnímáte?

„Hloupé výroky, byť vyřčené samotným premiérem či ministry jeho vlády, snad ani nemá cenu komentovat. Raději se nad nimi nepozastavuji.“

Co by se podle vás stalo, kdyby vládu o vyhlášení nového nouzového stavu nepožádali hejtmani? Došlo by k živelnému otevírání obchodů a restaurací a vymkla by se situace kontrole, jak upozorňovali členové vlády?

„Co by se stalo? Nic zvláštního, ale aspoň některá z celé té řady nesmyslných a nelogických opatření, která vláda zavedla, by přestala platit. A aspoň někteří lidé by se mohli konečně nadechnout.“

Co si myslíte o systému PES obecně a konkrétně o jednom z posledních zavedených opatření, povinném nošení respirátoru, nebo dvou roušek v MHD a obchodech?

„Co je PES? Obrazně řečeno přesné součty nepřesných čísel. Nesmyslná tabulka, kterou se stejně nikdo neřídí, ač byla právě k tomu účelu vytvořena. Dokonce ani vláda, která si sama tenhle paskvil vymyslela. A jako kdyby toho nebylo málo, už je tu další nesmysl s respirátory či dvěma rouškami na jedněch ústech, zatímco v jiných zemích od nošení roušek kvůli škodlivosti ustupují, ve Švédsku je ve školách zakázali. A tak se ptám. Co nám tím vláda vzkazuje? Že látkové roušky nás před ničím nechrání a že jsme je rok nosili zcela zbytečně? Nebo že už je na čase za roušky někomu platit, neboť z těch ušitých doma žádná spřátelená firma nic nemá?“

Sněmovna ve čtvrtek odhlasovala pandemický zákon, vy jste hlasovala proti. Proč? Jaká je podle vás cesta ze současné krize, která zaručí, že nebudou zbytečně umírat další lidé?

„Nezaručuje to vůbec nic. Pandemický zákon v téhle podobě je ještě horší, totalitářský a víc likvidační než natahovaný nouzový stav. To, že opoziční strany v čele s ODS a Piráty hlasovaly pro, chápu jako jejich naprosté selhání a zradu na voličích. Babišovi pouze vystavili bianco šek, ale on stejně žádné dohody opět nedodrží. Jen nás zase posunuli o kousek blíž nové totalitě. Stydím se za ně!“

Článek naleznete v BLESKU zde

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.