Práce politika by měla být veřejná služba lidem

15.10. 2020Zuzana Majerová1422x

V průběhu loňského roku odešla Zuzana Majerová Zahradníková od občanských demokratů a spolu s Václavem Klausem mladším stála u zrodu Trikolóry. Už v novém dresu kandidovala do krajského zastupitelstva jako kandidátka na hejtmanku, Trikolóra ale skončila těsně pod pětiprocentní hranicí a v novém zastupitelstvu nebude.

Paní Majerová Zahradníková, jak hodnotíte výsledek Trikolóry u krajských voleb? 

V rámci všech krajů v republice (kde jsme kandidovali sami), jsme získali nejlepší výsledek. Nestačil však k překonání oné “magické” hranice 5 %. Nebudu popírat, že vzhledem k neskutečnému nasazení celého našeho týmu v kraji, jsem opravdu věřila ve víc. Člověk ale má a musí být pokorný a v každé výzvě a zkoušce hrdě a bez ztráty “kytičky” čestně obstát. A nejen to se nám podařilo. Dosud jsem v politice NIKDY nezažila takové nadšení lidí, opravdovost, reálná přátelství a týmového ducha jako právě v Trikolóra. A to je pro mě ten největší a nejkrásnější dar a naše výhra, která se jednoho dne zúročí. Žádná cesta není bez překážek, tak jako žádný strom neroste věčně do nebe. A my to nevzdáme. Nikdy. Cíl je cesta, naše cesta k poznání. Jak jsem již několikrát řekla. Budu vždy hájit a ctít to, v co věřím. I kdybych byla ta poslední, ten poslední voják v poli. Nikdy se nevzdám a nezohnu! A já věřím a vím, že v tom sama opravdu nejsem. Jsme skvělý tým. 

Co říkáte na aktuální vývoj jednání o možných koalicích v našem kraji?  

Jsem, stejně jako ostatní lidé v kraji, jen pouhým pozorovatelem dění. Ale jsem aktivní politik a poslanec a na můj vkus trvalo vyjednávání opravdu extrémně dlouho.  

Bez koalic a politických dohod si lze funkční politiku na krajské, komunální i celostátní úrovni představit jen stěží. S kým byste do koalice šla, s kým ne a proč? 

Koalice se uzavírají, přesněji, by se měly uzavírat, až po volbách. My říkáme, že naším programem není ani „Antibabiš“ ani „Babiš“. Jdeme svojí vlastní cestou. Práce politika by měla být o nabízení řešení, ne o vymezování se vůči někomu. Je to veřejná služba lidem, a proto by se měla dělat se zájmem o každého jednoho občana.  

Se kterými politickými subjekty máte nejvíce průnikových témat a která to jsou? 

V několika krajích jsme spolupracovali se Soukromníky a Svobodnými. 

Členkou ODS jste byla od roku 2009 a za tuto stranu jste se v roce 2017 dokonce dostala za vydatné pomoci řady peferenčních hlasů do parlamentu. Proč jste se pak o dva roky později rozhodla odejít a budovat s Václavem Klausem ml. nový projekt? A jaký máte dnes vztah k dříve mateřské ODS? 

Nesnáším nespravedlnost a zásadně mi vadil odklon od pravicovosti, který ODS započala od příchodu Petra Fialy. Snažila jsem se to změnit. Ale ODS přestala nabízet pravicová řešení a začala se posouvat čím dál víc k liberálnímu středu. Jen aby se zalíbila. Pokud má člověk nějaké přesvědčení a věří mu, musí přeci za ním jít. Vyloučení Václava Klause mladšího už bylo za hranou. Jistě, Václav má prořízlá ústa a občas říká i kontroverzní věci, ale to je přece dobře. A teď to porovnejte třeba s tím, co ODS, respektive Petr Fiala toleruje řeporyjskému starostovi, omlouvá to, a ještě se s ním jezdí fotit. A jaký mám vztah? S některými lidmi nadále přátelský, s jinými pouze korektní.

Vybudovat za jediný rok téměř pětiprocentní krajský volební výsledek je obdivuhodný výkon. Jak hodnotíte šance Trikolory v nadcházejících parlamentních volbách 2021? A co se musí změnit, abyste uspěli ještě více, než letos v krajských? 

Za největší pozitivum těchto krajských voleb považuji to opravdu až neskutečné nasazení členů a sympatizantů Trikolóry v kampani. Sice mě mrzí, že kromě Zlínského kraje nebylo korunováno prolomením pětiprocentní hranice, ale nabrali jsme spoustu zkušeností a lépe se poznali navzájem. Teď si musíme sednout, vyhodnotit, co se nám povedlo a kde jsme naopak udělali chyby, a poučit se z toho. Naše první velké volby byly bohužel ty krajské, zatímco nosná témata Trikolóry jsou spíše ta celorepubliková a celospolečenská. Ke sněmovním volbám roku 2021 proto hledím s optimismem. A věřím, že to dáme. 

Nedávno jste označila EU za žalář národů a váš kritický pohled na EU je dlouhodobě konzistentní. Jakou roli by podle vás měla sehrát EU aktuálně v rámci řešení příčin a dopadů koronakrize? 

Nejlepší by bylo, kdyby role Evropské unie byla v řešení příčin a dopadů koronakrize nadále co nejmenší. A vůbec bych se nezlobila, kdyby to tak bylo i v jiných oblastech. Pokud však bude i nadále vítězit opačný trend, to znamená další a další utužování fiskální a politické unie, kdy se o našich věcech rozhoduje úplně jinde, pak bude lepší poohlédnout se, kde jsou dveře. Nejlépe v součinnosti s dalšími zeměmi našeho regionu. 

Jak zpětně hodnotíte práci české vlády v průběhu jarní koronavirové krize a jak to vnímáte nyní? 

Hodnotím ji čím dál hůř. Zatímco první reakce vlády na neznámé nebezpečí byla logická a pochopitelná, další kroky, a zvláště pak ty v ekonomické oblasti, jsou více než problematické. Miliardy létají komínem, dluhy budou platit ještě naši vnuci. Ochota široké veřejnosti akceptovat tuto politiku a aktuálně i nejrůznější opatření, často zmatená a nelogická, klesá. A upřímně, sama si nejsem vůbec jista pravdivostí a “hrou” s počty nakažených. Jak jsem i v ČT uvedla, pozitivně testovaný nerovná se nemocný. Nicméně je teď velmi důležité postarat se o naše seniory a všechny, kteří mají těžký průběh nemoci. Nesouhlasím však s lockdownem. Mnoho lidí, kteří podnikají a též zaměstnávají další, už to ekonomicky (po jarním výpadku) nemusí ustát. A těm je též potřeba pomoci a nezapomínat na ně. 

Rozhovor vyšel na portálu Hanácký Večerník zde

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.