Předsedkyně strany Trikolora Zuzana Majerová promluvila s neČT24 o spolupráci s SPD a PRO během krajských voleb a také o iniciativě Nekrm hydru. Podle političky nová frakce „Suverenistů” v EP, která spojí SPD, AdF a slovenské hnutí Republika, bude vyvíjet tlak na ukončení konfliktu na Ukrajině.
Ke krajským volbám Trikolora znovu spojí síly s SPD. Do koalice se přidá PRO a Svobodní. Proč jste se rozhodli pro širší koalici? O čem se bude v podzimních volbách rozhodovat?
Zuzana Majerová: Odpověď na vaši otázku je vlastně docela jednoduchá. Nechceme tříštit síly, nechceme, aby zase propadly tisíce hlasů. Spolupráce s SPD od roku 2022 je velmi dobrá a osvědčila se. Tohle spojení samozřejmě není jednoduché, protože historicky jsme šli častokrát proti sobě, neboť usilujeme o podobný elektorát. Tak uvidíme, jak dopadne, když tentokrát potáhneme za jeden provaz. Věřím, že občané to ocení.
Na sociální síti jste společně s Vašimi kolegy z Trikolory zveřejnila manifest „Nekrm hydru“. Vyzýváte v něm k občanské neposlušnosti proti povinným plošným poplatkům za veřejnoprávní televizi. Proč podle Vás chce vláda donutit občany, aby platili za vysílání názorů, s nimiž se neztotožňují? Je to pokus o převýchovu?
Česká televize není tím, čím by dle zákona měla být. Má poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, má přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky a má také dbát na to, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech nebyla jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí. Česká televize tato zákonná ustanovení dlouhodobě nedodržuje. Ve svém zpravodajství a publicistice naopak preferuje pouze jeden ideový a politický směr a jeho protagonisty ve svém vysílání zvýhodňuje. Nositelé jiných názorů jsou naopak selektováni, ostrakizováni, dehonestováni a stigmatizováni. Sečteno podtrženo: Česká televize není nezávislým informačním zdrojem, nýbrž propagandistickým nástrojem. Za této situace mají lidé plné právo na občanskou neposlušnost. Jestliže Česká televize neplní svoji úlohu a svoje povinnosti, které jí předepisují zákony České republiky, jestliže nectí informační vyváženost, objektivitu, pluralitu a všestrannost, a namísto toho funguje jako propagandistický a dezinformační tlampač pouze jednoho názorového proudu a jedné zájmové politické skupiny, občané mají plné právo vyjádřit svoji nespokojenost neplacením tzv. televizních poplatků, a to až do doby, kdy bude zjednána náprava.
Akci Nekrm hydru vymyslel první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek, ale není to stranická akce, je to návod k občanskému protestu. Nyní to realizuje společně s občanským aktivistou Vidlákem. Ten o tom na svém Facebooku píše: „Když tisíc lidí nezaplatí koncesionářský poplatek, tak budou mít průšvih. Došlápnou si na ně, pošlou platební příkazy, exekutory… a Česká televize to nepozná. Když sto tisíc lidí koordinovaně nezaplatí poplatek, tak toho budou plné zprávy, Česká televize to na rozpočtu pozná a bude z toho téma jako sviňa. Když sto tisíc lidí použije koncesionářský poplatek na právníky a boj s exekutory, tak budou dřív volby, než se rozjede státní mašinérie.
Volby, ve kterých bude koncesionářský poplatek jedno z nejdůležitějších témat. A když půl milionu lidí nezaplatí koncesionářský poplatek, tak je Česká televize v háji a tito neplatiči zároveň tvoří nejsilnější lobbystickou skupinu v zemi… Když sto tisíc lidí bude připraveno nezaplatit, tak je to nátlak, i když se to ani nestane.
Česká republika podle výzkumu OECD má mezi evropskými státy nejnižší důvěru občanů vůči vládě. Myslíte si, že kabinet podobné výzkumy sleduje? Proč koalice pokračuje v nepopulárních reformách?
To se mě ptáte na to, co se honí v hlavách politických loutek z Fialovy vlády, a to já opravdu nevím. Můžeme se jen dohadovat, zda je to naprostý zmatek, nemohoucnost a amatérismus, anebo lokajské odhodlání plnit zadání odjinud, zadání, které hájí zájmy kdekoho kolem, ale v žádném případě zájmy České republiky a jejích občanů.
Po volbách do Evropského parlamentu vznikne nová frakce Evropa suverénních národů (ESN), ve které Váš koaliční partner SPD spojí síly s německou AfD a slovenskou stranou Republika. Jako jeden z cílů avizovali přesun pravomocí z Bruselu k národním evropským státům. Proč je to aktuální právě nyní?
Evropská unie stojí na rozcestí. Buď bude pokračovat po zničující cestě k zeleným utopiím, multikulturní sebevraždě a k federalizaci, což ve skutečnosti není nic jiného než podvolení se nikým nevolené bruselské byrokracii, anebo zařadí zpátečku a vrátí se před Lisabon i Maastricht, to znamená ke spolupráci svobodných suverénních zemí. Trikolora, SPD i nová frakce ESN v Evropském parlamentu preferují druhou variantu. Ten boj bude ale dlouhý a obávám se, že s ohledem na ukrajinskou válku někdy i doslova krvavý. I proto je jedním z hlavních cílů frakce „Suverenistů” ESN maximální snaha a tlak na ukončení války na Ukrajině co možná nejdříve.
Jedním z programových bodů frakce AfD a SPD je reforma Zeleného údělu. Existuje podle Vás realistický plán pro revizi již přijaté unijní politiky?
Já na nějakou revizi Green Dealu čili Zelené dohody pro Evropu nevěřím. Tuhle cestu je třeba beze zbytku opustit. To neznamená, že máme rezignovat na ochranu přírody, naopak. Green Deal ale nemá se skutečnou ochranou přírody vůbec nic společného. Prezentuje se to jako vlhký progresivistický sen, ve skutečnosti je to ale pouze nástroj, jak malá skupina vyvolených a nadnárodní korporace budou dál a dál bohatnout, zatímco většina ostatních si bude dál a dál utahovat opasky a extrémně chudnout. To nesmíme dopustit.
Rozhovor publikován zde.