Velehrad

13.7. 2021Zuzana Majerová817x

Co může velehradský odkaz Cyrila a Metoděje znamenat dnes pro českou společnost?

Zaujala mě formulace vaší otázky, nikoli co odkaz Cyrila a Metoděje znamená, nýbrž co by mohl znamenat. Určitě by totiž mohl znamenatmnohem víc, než ve skutečnosti pro většinu společnosti znamená. Totiž pouze den volna navíc a ve spojení s víkendem a následujícím dalším svátkem takovou malou dovolenou. Jsem předsedkyní konzervativní politické strany, která se hlásí k národním tradicím, a mise soluňských bratří je jedním ze stavebních kamenů naší historie, přičemž zdaleka nejde pouze o náboženský rozměr příchodu věrozvěstů. Mám strach, že ztráta minulosti deformuje naši budoucnost. 

Co Vám říká pouť, poutní mše?

Nejde o to, co ta slova říkají mně, ale co si pod nimi vybaví dnešní lidé, nebo ještě přesněji dnešní mladí lidé. Obávám se, že i moje druhá odpověď proto bude trochu pesimistická. Pod pojmem pouť si totiž společnost, jež prošla čtyřicetiletým výpadkem normálního běhu dějin, vybavuje spíše kolotoče, střelnice a cukrovou vatu než cestu, putování krajinou s náboženskou symbolikou.

Váš nejsilnější zážitek z Velehradu roku 2021?

Je velmi těžké v těch dvou, emocemi nabitých, dnech najít ten nejsilnější zážitek. Genius loci Velehradu je natolik intenzivní, že nejsem s to říci ten jeden jediný. Jestli je však něco, co mě opravdu moc potěšilo, pak musím zmínit setkání s panem generálem Emilem Bočkem ráno u snídaně. Se zájmem jsem poslouchala jeho příběhy a povídání z jeho 98 let dlouhého života. Byla jsem šťastná, že jsem mohla strávit aspoň chvíli času s tímto úžasným člověkem a poděkovat mu za vše, co pro nás udělal. 

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.