Velehrad

13.7. 2021Zuzana Majerová781x

Co může velehradský odkaz Cyrila a Metoděje znamenat dnes pro českou společnost?

Zaujala mě formulace vaší otázky, nikoli co odkaz Cyrila a Metoděje znamená, nýbrž co by mohl znamenat. Určitě by totiž mohl znamenatmnohem víc, než ve skutečnosti pro většinu společnosti znamená. Totiž pouze den volna navíc a ve spojení s víkendem a následujícím dalším svátkem takovou malou dovolenou. Jsem předsedkyní konzervativní politické strany, která se hlásí k národním tradicím, a mise soluňských bratří je jedním ze stavebních kamenů naší historie, přičemž zdaleka nejde pouze o náboženský rozměr příchodu věrozvěstů. Mám strach, že ztráta minulosti deformuje naši budoucnost. 

Co Vám říká pouť, poutní mše?

Nejde o to, co ta slova říkají mně, ale co si pod nimi vybaví dnešní lidé, nebo ještě přesněji dnešní mladí lidé. Obávám se, že i moje druhá odpověď proto bude trochu pesimistická. Pod pojmem pouť si totiž společnost, jež prošla čtyřicetiletým výpadkem normálního běhu dějin, vybavuje spíše kolotoče, střelnice a cukrovou vatu než cestu, putování krajinou s náboženskou symbolikou.

Váš nejsilnější zážitek z Velehradu roku 2021?

Je velmi těžké v těch dvou, emocemi nabitých, dnech najít ten nejsilnější zážitek. Genius loci Velehradu je natolik intenzivní, že nejsem s to říci ten jeden jediný. Jestli je však něco, co mě opravdu moc potěšilo, pak musím zmínit setkání s panem generálem Emilem Bočkem ráno u snídaně. Se zájmem jsem poslouchala jeho příběhy a povídání z jeho 98 let dlouhého života. Byla jsem šťastná, že jsem mohla strávit aspoň chvíli času s tímto úžasným člověkem a poděkovat mu za vše, co pro nás udělal. 

Jsem Zuzana Majerová. Byla jsem od roku 2017 do 2021 poslankyně PSP ČR za Olomoucký kraj. S Václavem Klausem mladším jsem v roce 2019 založila politické hnutí občanů TRIKOLORA a po rezignaci Václava Klause mladšího dne 23. 3. 2021 jsem se stala předsedkyní TRIKOLORA. 29. ledna 2022 jsem obhájila post předsedkyně a vedu TRIKOLORU do dalších voleb.
Bráníme právní stát a občanské svobody.
Komentáře