Vláda svojí zelenou a válečnickou politikou problémy občanů i firem zesiluje

5.9. 2022Zuzana Majerová571x

ROZHOVOR „My, kteří stojíme v čele různějších, ale podobných uskupení, bychom v zájmu České republiky měli umět mírnit svoje ega,“ prohlásila Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory, poté, co jako jeden z hlavních řečníků vystoupila na sobotní demonstraci na Václavském náměstí v Praze. „Důvodem současných protestů je strmý pád do bídy, se kterým tato vláda nic nedělá, naopak svojí zelenou a válečnickou politikou problémy občanů i firem zesiluje,“ dodala Majerová.

V sobotu jste patřila k hlavním řečníkům na velké demonstraci na Václavském náměstí. Jaký nejsilnější zážitek si z této demonstrace odnášíte?

Nejsilnější zážitek? To obrovské množství lidí a jejich odhodlání. Cítím to jako nesmírný závazek, že v ničem nesmíme polevit. A že podobně naladění lidé musejí hledat, co je spojuje, nikoli jednotlivosti, ve kterých se liší. A že my, kteří stojíme v čele různějších, ale podobných uskupení, bychom v zájmu České republiky měli umět mírnit svoje ega.

V posledních letech se demonstruje proti každé vládě a je asi přirozené, že každá vláda svými kroky vyvolá protesty u části veřejnosti. Platí to i o dnešní době, nebo je situace v něčem jiná?

Situace je jiná především v tom, že předchozí protesty byly hlavně kvůli tomu, že nějaký politik se z nějakých důvodů protestujícím nelíbil. Důvodem současných protestů je strmý pád do bídy, se kterým tato vláda nic nedělá, naopak svojí zelenou a válečnickou politikou problémy občanů i firem zesiluje.

Parlamentní opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vlády a dle očekávání se v Poslanecké sněmovně rozjel nekonečný kolotoč projevů a často i osobních invektiv. Jak hodnotíte tuto snahu opozice? Opravdu je teď správná doba na to, aby Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě?

Úplně všechny prostředky, které povedou k pádu této zoufalé vlády, jsou oprávněné a správné. Vždyť se řítíme do energetické a ekonomické krize a vláda se lidem ještě vysmívá, uráží je a nálepkuje. Tak arogantní, bohorovnou a zároveň neschopnou vládu jsme tu snad nikdy neměli.

Vláda má však v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu, která ji zřejmě bude schopna udržet u moci až do příštích parlamentních voleb v roce 2025. Vidíte to také tak?

Nikoli. Vláda, která podává tak mizerné výkony, nestará se o své občany a zatahuje nás do cizí války se nemůže udržet po celé funkční období. Myslím, že některým vládním politikům už to došlo. Ta eroze bude pokračovat.

Přestože vláda Petra Fialy je u moci necelý rok, už byla donucena vyměnit např. ministra školství. Teď se mluví o výměně ministra průmyslu Jozefa Síkely, opozice chce rezignaci také ministra vnitra Víta Rakušana. Stačilo by podle vás tedy vyměnit některé ministry?

To jsou pouze kosmetické úpravy, které nic neřeší. Namísto Gazdíka se do ministerského křesla posadil Balaš, ale provozuje stejnou politiku. Problém Fialovy vlády není pouze v konkrétních osobách, nýbrž také v jejím celkovém směřování. Řeší pouze důsledky, a ještě k tomu nedostatečně, nikoli příčiny našich problémů. Nemá odvahu k radikální změně smrtící zelené politiky. Navíc nás z čistě ideologických důvodů čím dál víc zatahuje do války, se kterou nemáme nic společného. To bohužel nemůže dopadnout dobře.

Jak si vysvětlujete to, že kabinet Petra Fialy otočil v případě diskuse o zastropování cen energií? Podlehl podle vás tlaku veřejnosti? Nebo jsme pouze vyčerpali všechny jiné možnosti?

Fialova vláda nevyčerpala vůbec nic, jeden den je to tak, druhý den jinak, je to jen další ukázka její bezradnosti. Ti lidé jsou odborně i politicky slabí. Do vládních křesel je zavála náhoda, špatný vtip našeho volebního systému, kdy milion hlasů, které by byly v naprosté většině protivládní, zůstal pod stolem.

Ministr Jozef Síkela svolal mimořádnou evropskou radu již na pátek 9. září, kde chce se svými evropskými kolegy hledat celoevropské řešení k zastropování ceny. Co od tohoto jednání očekáváte?

Vůbec nic. Protože oni ve svých zemích už úsporná opatření pro občany udělali. Nechápu, co od nich pan Síkela čeká? Že mu snad půjčí? Ať svolá odborníky u nás a začne konečně něco dělat pro lidi. Už na jaře bylo pozdě.

Mezitím cena energie na burzách prudce poklesla a propadla se téměř na polovinu. Přestože jde o pozitivní zprávu, nikdo si netroufne odhadovat, jak se situace bude vyvíjet dál. Je tedy podle vás řešením nechat vše na trhu nebo zcela změnit energetickou politiku ČR?

Žádný skutečný trh tu neexistuje. Zničila ho zelená politika Evropské unie, všechny ty emisní povolenky, nesmyslné dotace, bezuhlíkové blouznění, elektromobilita, zavírání jaderných elektráren, Green Deal atd. atd. Kdyby skutečný trh fungoval, dávno by si s nesmyslnými politickými rozhodnutími zelených blouznivců a ideologických válečníků poradil.

V minulých dnech jste také oficiálně odstartovali horkou fázi vaší předvolební kampaně v Olomouci, v rámci které spojila vaše Trikolora síly s hnutím SPD. Jak vnímají lidé toto propojení sil?

Ty ohlasy jsou veskrze velmi pozitivní. Opravdu strašně moc lidí mi napsalo, či na mých každodenních výjezdech přišlo osobně poděkovat, že jsme se dokázali spojit a že táhneme za jeden provaz. Potřebujeme vytvořit skutečnou „třetí sílu“. Jsem si totiž jistá, že je to špatně, když se politický boj v naší zemi scvrkává na referendum Antibabiš versus Babiš.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.