Zákaz Twitteru v EU? Skončit by měli lidé typu Jourové, nikoli Twitter, říká Majerová

14.6. 2023Zuzana Majerová242x

Předsedkyně Trikolory pro neČT24 okomentovala možný zákaz Twitteru v EU. V neděli evropská komisařka Věra Jourová připustila konec sociální sítě kvůli zamítnutí pravidel boje proti dezinformacím. Zuzana Majerová se pozastavila nad důvody EK ke zpřísnění regulací sociálních sítí a svobodou slova.

Věra Jourová v Českém rozhlasu informovala, že Twitter může skončit v Evropě kvůli tomu, že vedení sociální sítě odmítlo dodržování dobrovolného Kodexu boje proti dezinformacím. Sociální síť od srpna čeká tvrdá regulace. Poznamenala, že veřejný prostor zaplavují dezinformační kampaně, „které mají narušit svobodné volby a zmanipulovat lidi“. Co si o podobné perspektivě myslíte

Věra Jourová je politický zločinec a tažení proti svobodě projevu na sociálních sítích, jak je už dnes provozuje Evropská unie, a jak vidno, hodlá ještě přitvrdit, je nebezpečný zločin. Skončit by měli lidé typu Jourové, nikoli Twitter.

Paní komisařka v rozhovoru Interview Plus poznamenala, že nový ředitel Twitteru Elon Musk se staví za princip svobody slova bez omezení, jak je popsán v americké ústavě, ovšem evropské státy svobodu slova omezují, pokud jde o nelegální obsah, jako je terorismus, popírání holokaustu nebo schvalování agrese. Jak vnímáte novou politiku Twitteru, včetně zrušení blokace některých EU zakázaných účtů zahraničních agentur? Nakolik se Vám zdá být tato sociální sít bezpečná a svobodná?

To je zcela nesmyslná úvaha. Pokud se někdo na sociálních sítích dopouští trestné činnosti, existují na to paragrafy již dnes. S rozdílným pojetím svobody slova v Americe a Evropě to nijak nesouvisí. Zbabělí politici typu Jourové, neschopní obhájit své postoje v normálním společenském diskursu, se ve skutečnosti jiných názorů bojí, a tak je chtějí už v zárodku potlačit. Nijak se tím neliší od minulých totalitářů, přičemž je úplně jedno, pod jakými prapory, rudými, černými či zelenými, své zločiny proti svobodě provozovali. Jourová nesahá Muskovi ani po kotníky. Svobodomyslní lidé, jako je Elon Musk, jsou nadějí našeho světa.

K čemu podle Vás může dojít v případě zákazu Twitteru na území EU? Mohou ho nahradit jiné sociální sítě či platformy?

Svoboda je jako mokrý jíl. Čím víc jej v dlaních mačkáte, tím víc vám mezi prsty prokluzuje. Se svobodou, a zvláště pak se svobodou slova, je to stejné. Svoboda si svoji cestu najde. Cenzoři typu Jourové nemají šanci. Dříve či později se jejich totalitní praktiky obrátí proti nim.

Rozhovor vyšel na neČT24.

Jsme Trikolora. Jsme moderní strana tradičních hodnot. Jsme strana pravicová, konzervativní, vlastenecká a euroskeptická. Nejsme strana velkých gest, ale poctivé každodenní práce. Nejsme strana jednoho muže či ženy, jsme tým. Nejsme možná tak hlasití jako jiní, ale jsme spolehliví. Náš čas přijde. Naše tři programové pilíře jsou stále stejné: Bráníme normální svět. Bohatství vzniká z práce. České zájmy na prvním místě.